Новини, події, оголошення

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ТА ПОКРАЩЕННЯ ЗОРУ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ ТА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ФАКУЛЬТЕТУ ДОШКІЛЬНОЇ ТА СПЕЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ

В умовах сьогодення особливо широко постає питання навантаження на зір, що характеризується суттєвими змінами в характері та умовах зорової роботи, яка пов’язана з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Комп’ютери й мобільні телефони, які підтримують багато функцій, і, звичайно ж, Інтернет, є незамінними для студентів. Проте надмірне читання з монітора комп’ютера, планшета чи смартфона досить негативно впливає на кришталик ока. Від внутрішнього перегрівання він руйнується та мутніє. Це проявляється різзю в очах і шумом у голові. Звісно ж, у сучасному житті студентам складно обійтися без ноутбуків, планшетів, гаджетів та смартфонів. Тому пропонуємо комплекс вправ, які попереджують порушення зору, а при порушенні зору допомагають покращити його.

Особам, які тривалий час працюють за комп’ютером, слід кожні 40–45 хв влаштовувати перерву, залишати робоче місце й робити хоча б найпростішу гімнастику для очей. Наприклад, такі вправи:

  1. Міцно заплющити й широко розплющити очі. Повторити 5–6 разів з інтервалом 30 с.
  2. Не повертаючи голови, подивитися вгору, униз, уліво та вправо, а потім угору-вниз по діагоналі.
  3. Вибрати найближче розміщений предмет і зафіксувати на ньому погляд на 3–4 с. Потім перевести погляд на об’єкт, що лежить дещо далі. Продовжити ланцюжок, а коли кількість об’єктів досягне 15, повторити все у зворотному порядку.

Щоб не зіпсувати зір за комп’ютером, потрібно належним чином розмістити робочий стіл і монітор:

– робочий стіл бажано розмістити прямо навпроти вікна або лівим торцем до нього (якщо лівша – то правим);

– стіл повинен бути такої ширини, щоб відстань до екрана становила 60–70 см і водночас можна було працювати з клавіатурою, яка міститься в безпосередній близькості від користувача (30–40 см);

– монітор повинен бути встановлений майже перпендикулярно до стола, дещо вище від рівня очей користувача, таким чином, щоб він дивився на екран під кутом 10 зверху вниз.

Перед початком роботи за комп’ютером слід установити належну контрастність і яскравість монітора. Ці параметри підбираються індивідуально для кожного користувача. Загалом контрастність не повинна бути занадто низькою, а яскравість – занадто високою. Оптимальне співвідношення кольорів фону й тексту визначається за принципом протилежних тонів: білий – чорний, жовтий – синій, червоний – зелений. Потрібно також уникати великого контрасту між яскравістю екрана й навколишнього простору.

Маємо надію, що ці поради стануть у пригоді студентам та науково-педагогічним працівникам факультету дошкільної та спеціальної освіти.

Будьте здорові!