Загальна інформація
СТУДЕНТСЬКА НАУКА
Важливою ланкою в організації підготовки здобувачів вищої освіти є їх раннє залучення до науково-дослідної роботи, яка спрямована на формування загальної наукової культури, дослідницьких умінь і навичок; виявлення здібних студентів, залучення їх до різних форм наукової діяльності; популяризацію науково-дослідної роботи.
Науково-дослідна робота здобувачів вищої освіти факультету дошкільної та спеціальної освіти базується на таких принципах: поєднання освітнього процесу з науковими дослідженнями; підтримка всіх самостійних студентських ініціатив щодо проведення наукових заходів; організації наукових осередків; співпраця викладачів та науковців зі студентами в рамках наявних на факультеті науково-дослідних центрів і лабораторій тощо.
Метою залучення студентів до наукової роботи є сприяння написанню курсових робіт (ОС «Бакалавр»), випускних кваліфікаційних робіт (ОС «Магістр»), наукових статей, участі у конференціях, семінарах.
Організаційними формами науково-дослідної роботи зі студентами на кафедрах є проблемні наукові групи, наукові гуртки та індивідуальні науково-дослідні роботи студентів, які передбачають участь студентів у розробці конкретної проблеми під керівництвом наукового керівника з числа професорсько-викладацького складу (курсові та кваліфікаційні роботи, що містять елементи наукових досліджень або мають реальний науково-дослідний характер).
Студентські наукові дослідження здійснюються як у навчальний час у процесі виконання навчально-дослідної роботи, так і в позанавчальний, – у рамках роботи Студентського наукового товариства факультету дошкільної та спеціальної освіти.
Науковий доробок членів проблемних наукових груп і гуртків, Наукового товариства узагальнено у кваліфікаційних роботах, статтях, тезах та інших публікаціях, у наукових повідомленнях і виступах на засіданнях, семінарах та конференціях різних рівнів.
Студенти факультету дошкільної та спеціальної освіти під керівництвом викладачів кафедр виступають ініціаторами та співорганізаторами проведення в університеті науково-практичних конференцій молодих вчених всеукраїнського та міжнародного рівня, інтеграційних форумів молодих вчених та виданнях збірок наукових праць молодих вчених, працюють у гуртках за науковими інтересами, беруть участь у різноманітних наукових конференціях, олімпіадах, конкурсах та грантових програмах, створюють комунікативні та інформаційні осередки у студентському середовищі (сайти, студентські газети), беруть активну участь у громадському житті університету. Щорічно студенти історичного факультету є організаторами та учасниками Міжвузівської студентської наукової конференції «УМАНЬ. НАУКА. ОСВІТА. МОЛОДЬ».
НАУКОВО-ДОСЛІДНА ДІЯЛЬНІСТЬ СТУДЕНТІВ
Науково-дослідна діяльність студентів в умовах сьогодення є важливим складником університетської освіти. Вона сприяє формуванню наукового світогляду та особистісному професійному становленню, розвиває творче мислення та індивідуальні здібності, формує навички самостійної науково-дослідної роботи, залучає талановиту молодь до науково-дослідної роботи кафедр, сприяє вихованню та підготовці молодих учених. Науково-дослідна діяльність студентів є одним із основних чинників підготовки висококваліфікованих кадрів.
Науково-дослідна робота студентів – складова професійної підготовки, що передбачає навчання здобувачів вищої освіти методології і методики дослідження, а також систематичну участь у дослідницькій діяльності, озброєння технологіями І вміннями творчого підходу до дослідження певних наукових проблем.
Здобувачі вищої освіти під керівництвом науково-педагогічних працівників активно залучаються до наукової складової здобуття освіти. Залучення студентів до науково-дослідної діяльності здійснюється через академічну групу. На початку навчального року проводяться бесіди про науково-дослідну діяльність, де висвітлюються найзначніші досягнення студентів за минулі роки, подається докладна інформація щодо запланованої наукової тематики факультету, кафедр.
Зміст і форми НДДС відповідають основним напрямам науково-дослідної діяльності факультету, базою її організації і проведення є кафедри. У керівництві НДДС беруть участь висококваліфіковані викладачі.
Науково-дослідна діяльність студентів здійснюється за такими основними напрямами:
- науково-дослідна робота, що є невід’ємним елементом навчального процесу і входить до календарно-тематичних та навчальних планів, навчальних програм як обов’язкова для всіх студентів;
- науково-організаційні заходи: конференції, конкурси та ін.
Науково-дослідна робота студентів у межах навчального процесу є обов’язковою для кожного студента і охоплює майже всі форми навчальної роботи:
- написання рефератів наукової літератури з конкретної теми в процесі вивчення дисциплін;
- виконання лабораторних, практичних, семінарських та самостійних завдань, контрольних робіт, що містять елементи проблемного пошуку;
- виконання нетипових завдань дослідницького характеру в період виробничої практики тощо;
- розробка методичних матеріалів з використанням дослідницьких методів (глосаріїв, кросвордів, програм і методик соціологічних досліджень тощо);
- підготовка і захист курсових, бакалаврських, дипломних та магістерських робіт, пов’язаних з проблематикою наукових досліджень випускних кафедр.
Науково-дослідна робота студентів поза навчальним процесом є одним із найважливіших засобів формування висококваліфікованих фахівців. Нею передбачається:
- участь студентів у роботі наукових гуртків, проблемних груп, творчих секцій, лабораторій та ін.;
- написання статей, тез доповідей, інших публікацій.
Найпоширенішою формою організації НДДС є наукові гуртки та проблемні групи.
Основні студентські наукові заходи, що проводяться на факультеті дошкільної та спеціальної освіти:
- Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт
Проводиться з метою залучення талановитої молоді до дослідницької діяльності. На конкурс представляються наукові роботи, що стосуються актуальних наукових проблем, які є пошуковими за своїм характером, мають наукову новизну і практичну цінність.
- Студентські олімпіади
Проводиться з дисциплін, напрямів та спеціальностей, які є профілюючими для факультету дошкільної та спеціальної освіти. Це дозволяє об’єктивно виявити та відібрати обдаровану студентську молодь, сприяє реалізації творчих здібностей студентів.
- Студентські наукові конференції
Участь студентів дозволяє реалізувати студентам свій творчий потенціал у науці, обмінятися думками з молодими науковцями інших вузів щодо обраної тематики дослідження, поділитися досвідом.
- Стипендіальні програми
Організовані для пошуку та заохочення молоді, яка займається науковою роботою та займаються активною громадською діяльністю.
- Презентації програм мобільності для студентів
Зустрічі з представниками міжнародних програм мобільності з різних напрямів (Erasmus+) дозволяють отримати детальнішу інформацію про критерії відбору та умови участі в програмах. Це дає можливість поглибити знання з обраної спеціальності, покращити навички володіння іноземними мовами та налагодити нові наукові зв’язки.
- Лекції з науковцями провідних університетів
Лекції видатних науковців з провідних університетів України та зарубіжжя дають можливість перейняти досвід, почути особисті історії про шлях становлення науковця та отримати відповіді на зацікавлені питання.
- Наукові круглі столи, семінари
Основна мета – можливість студентам представити результати своїх досліджень перед аудиторією, обговорити їх та разом знайти шляхи вирішення.