10 порад першокурснику

Отже, школа і іспити позаду. Тепер ти гордо іменуєшся студентом. Це не так просто, як здається. Особливо в перший рік навчання. Тому що у вузі все буде по-іншому. І вчорашньому школяру не завжди легко вписатися в нове, студентське життя. Ось вам корисні поради.

ПОРАДА 1

Не розгубись. У перші дні й навіть тижні навчання ти напевно будеш почувати розгубленість, а то й пригніченість – все навколо незнайоме, народу тьма, нікому до тебе немає діла. Це неприємний, але абсолютно нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нових обставин, що дуже скоро пройде. Але поки ти погано орієнтуєшся в хитросплетіннях коридорів і нумерації аудиторій, візьми собі за правило виходити з дому (чи гуртожитку) хвилин на 10-15 раніше, ніж того вимагає час на дорогу до університету. По-перше, не запізнишся на першу пару, а по-друге, надмірно ненервуватимеш.

ПОРАДА 2

Потрібних людей треба знати в обличчя. Тому в перші ж дні розвідай, де знаходиться деканат свого факультету, заглянь туди і познайомся з куратором твого курсу. Це допоможе потім оперативно вирішувати різні питання.

ПОРАДА 3

Розклад – це твоя Біблія. На відміну від шкільного, університетський розклад може змінюватися, тому не лінуйся заглядати в нього.

ПОРАДА 4

Не відтягуй відвідування бібліотеки. Теоретично підручників повинно вистачати на всіх студентів, але це тільки теоретично. На ділі ж діє принцип “хто не встиг, той спізнився”, і переможеним в цій гонці дістаються самі старі і пошарпані видання, а то й зовсім нічого. Заздалегідь дізнайся, що потрібно мати при собі, щоб тебе записали в бібліотеку.

ПОРАДА 5

З блокнотом в руках обійди університетські підрозділи, які можуть знадобитися: кафедри, аудиторії, лекційні зали, комп’ютерні класи, лабораторії. Запиши дні і години їх роботи, з’ясуй, що потрібно для користування ними. Поцікався, до якої години відкрита їдальня. Поспішай звести знайомство з одногрупниками (однокурсниками). Як правило, ці люди стають друзями на все життя. Все в той же корисний блокнот запиши номери їх телефонів і адреси електронної пошти, особливо телефон старости групи. Не соромся дзвонити однокурсникам, щоб уточнити розклад, термін здачі контрольних, рефератів і т.д.

ПОРАДА 6

Запасися достатньою кількістю зошитів. Той, хто, не бажаючи “тягати зайву вагу”, пише всі конспекти в один зошит, робить велику помилку: готуватися до іспитів з таких записів буде неймовірно важко. На звороті обкладинки запиши прізвище, ім’я та по батькові викладача, який читає предмет. На відповідній кафедрі дізнайся дні та години, коли він буває в університеті, і внесеш туди ж: коли прийде час здавати реферати та заліки, ця інформація виявиться дуже цінною.

ПОРАДА 7

Подбай про те, щоб в сумці завжди лежали “про запас” 1-2 ручки – паста у них має підле за звичай закінчуватися в самий відповідальний момент. На лекціях дуже корисно мати при собі ручку червоного або зеленого кольору або кольоровий маркер – з їх допомогою можна по ходу справи підкреслювати найбільш важливі формули і визначення, ставити пам’ятні знаки на полях, виділяти нові терміни і т. д. Для занять іноземною мовою заведи не один, а кілька зошитів: у самій товстий записуй граматичні правила і міцну теоретичну мудрість, в тих, що тонший, роби вправи. Про всяк випадок тримай у сумці хоча б один чистий зошит – на всяк випадок, та стане в нагоді.

ПОРАДА 8

Як можна швидше навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне – розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Усі символи разом з розшифровкою запиши на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економ на папері. Залишай в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам’ятай, що лекція не диктовка, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуй лекцію у вигляді тез.
Не турбуйся, якщо у тебе не відразу буде виходити. Ведення конспекту – особлива наука, що вимагає тренування. Якщо відчуваєш, що безнадійно відстаєш, залиш в зошиті вільне місце – можливо, інші виявляться спритнішими, і після лекції ти в них спишеш, заповнивши ці пропуски.

ПОРАДА 9

Налаштуйся на те, що підготовка до сесії починається з першого заняття. Перед черговою лекцією не лінуйся хоча б побіжно переглянути конспект попередньої. Заодно з’ясуй, чи багато залишилося зовсім темних місць. Якщо прояснити їх не вдається навіть за допомогою підручника, не соромся звернутися до викладача – краще, якщо ти запитаєш його зараз, ніж він потім – на іспиті. Читати літературу теж треба починати відразу. На семінарах не відсиджуйся в куточку, а веди себе активно – виступай з доповненнями, уточненнями, задавай питання. Якщо при цьому не будеш пропускати лекції та практичні заняття, то маєш реальний шанс потрапити в привілейовану касту “автоматників”.

ПОРАДА 10

Радій! Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне! Якщо в університеті проводяться всілякі вечори гумору, бали та дискотеки, не лінуйся їх відвідувати. Потім буде що згадати.