Здобувачка факультету дошкільної та спеціальної освіти Діана Стефанова-Слободян – переможниця міжнародного конкурсу есе від Magna Charta Universitatum (MCU) (м.Лодзь, Польща)
Вища освіта в сучасному європейському суспільстві має надзвичайно важливу місію – сформувати відповідальну та самодостатню особистість, яка володіє критичним мисленням, бере активну участь у соціальних процесах країни, а також має захисний імунітет проти численних соціальних криз.
Студентські організації є важливим інструментом для створення платформи для обговорення проблем та ініціатив. Заснування студентської ради чи об’єднання допоможе студентам згуртуватися, висловити свої думки і пропозиції, а також спілкуватися з адміністрацією університету. Організовані зустрічі, форуми та інші заходи дозволять студентам активно впливати на прийняття рішень і сприяти впровадженню змін.
Цінним є те, що студенти університету активно залучаються до різноманітних освітніх творчих проєктів та програм.
З-поміж великої кількості міжнародних програм і заходів різного рівня Центральна роль студентів в університетах визначена (1988) в Magna Charta Universitatum (MCU) і схвалена та розширена у версії 2020 року. Обсерваторія Magna Charta Universitatum включає представників студентства до складу свого керівного органу та до різноманітних заходів.
З цією метою Обсерваторія MCU оголосили конкурс есе серед студентів, щоб з’ясувати, як вони можуть впливати на те, щоб їхні університети могли робити ефективний внесок у розвиток суспільства.
Зокрема, студентка факультету дошкільної та спеціальної освіти УДПУ імені Павла Тичини Діана Стефанова-Слободян взяла участь у конкурсі есе з теми: «Як студенти можуть посилити вплив на те, щоб їхні університети могли робити ефективніший внесок у суспільство?», де стала переможницею від України.
Необхідно зазначити, що перемогти було не легко, адже у конкурсі брали участь 97 есе студентів із 24 країн світу. Ессе незалежно оцінювало міжнародне журі, що складалося з 5 суддів з числа представників студентства і керівництва закордонних закладів освіти і організацій.
Цього року ювілейна конференція та церемонія підписання Великої Хартії університетів відбудувалась 23, 24 та 25 жовтня 2023 року в м.Лодзь, Республіка Польща. Куди і поїхала для участі наша студентка Діана.
Перший день ознаменувався знайомствами з учасниками заходу та святковим відкриттям ювілейної конференції. З вітальним словом виступили Ельжбета Жондзінська, ректор Лодзького університету та Девід Дж. Лок, генеральний секретар Обсерваторії Magna Charta Universitatum. Після чого виступали керівники університетів, асоціацій, спілок та громадських організацій різних міст і країн.
На другий день візиту відбулося засідання круглого столу за участі студентів-переможців із п’яти країн світу (Італія, Філіппіни, Ямайка, Польща та Україна). Вони виступали зі своїми есе та дискутували, на запропоновані членами журі, проблемні питання.
Організатори заходу відзначили потенційну значимість участі студентів у розвитку власних університетів та їх ефективний внесок у суспільство.
Третій день, за програмою ювілейної конференції MCO 2023 Університети та реконструкція міст: роль досліджень і освіти, передбачав церемонію підписання Великої Хартії (MCO) представниками ректорату різних країн. Від нашого Університету цю почесну місію виконав перший проректор, професор Андрій Гедзик.
Наразі Хартію підписали понад 950 керівників університетів з усього світу. Щороку Обсерваторія Великої Хартії організовує таку міжнародну конференцію для вирішення поточних проблем у відстоюванні фундаментальних цінностей і відповідальному служінні суспільству.
Студентам-переможцям вручили сертифікати.
На завершення, пропонуємо уривок із есе, запропоноване Діаною на конкурс: «Впевнена, що студенти є важливою складовою будь-якого університету. Наша молодість, енергія та прогресивність можуть бути корисним для всіх. Студентське об’єднання, сучасне бачення та аргументи, наполегливість у співпраці з адміністрацією і викладачами – ось ключові складники, які допоможуть змінити наш університет на краще.
Тільки вперед – до перемоги, прогресу, миру, процвітання України, до щастя прийдешніх поколінь, сімейного затишку і благополуччя у кожній родині, світлої долі і щастя дітей!».