Подискутуємо? Чи потрібні майбутнім фахівцям дошкільної та спеціальної освіти soft skills?»
02 березня 2023 року відбулася дискусія в онлайн форматі зі здобувачами факультету дошкільної та спеціальної освіти ОС «Молодший бакалавр», «Бакалавр», «Магістр» денної та заочної форм навчання щодо набуття соціальних навичок «soft skills».
Ольга Мельникова, кандидат педагогічних наук, доцент, в.о.завідувача кафедри дошкільної освіти закцентувала увагу присутніх на тому, що оскільки в сучасному світі не достатньо фокусуватися на розвитку професійних навичок, актуальною постає потреба у набутті спеціалізованих навичок взаємодії один з одним. Саме soft skills допомагають адаптуватися до змін мінливого світу і зробити так, аби професіонал із «прокачаними» hard skills раптом не опинився без роботи через те, що не встиг вчасно переорієнтуватися.
Згідно з результатами досліджень учених (Чарльз Ріборг Манн) Гарварда, Стенфорда та Фонду Карнегі, soft skills визначають успіх людини у професії на 85%, і лише 15% залежить від вузькоспеціалізованих навичок. У дослідженні британського фонду Sutton Trust, 88% опитаних молодих людей, 94% роботодавців та 97% педагогів відповіли, що вважають «життві навички» важливішими, ніж академічні [Режим доступу: URL: https://www.nationalsoftskills.org/the-soft-skills-disconnect/].
Експерти Global Education Futures рекомендують розвивати десять головних навичок, які будуть потрібні людям у майбутньому:
- Управління увагою та концентрація. Важливо не збирати концепції та теорії, а застосовувати їх на практиці, перетворюючи на повноцінні компетенції. Управління знаннями допомагає вибирати потрібні джерела інформації, сортувати її та керувати планом навчання.
- Творче мислення. У майбутньому рутинні завдання автоматизують, тому навички творчого мислення та створення креативних ідей допоможуть залишатися затребуваним фахівцем на ринку праці.
- Логіка. Логіка розвиває обчислювальне мислення. Допомагає вирішувати складні проблеми та приймати виважені рішення.
- Просторове мислення та уява. Допомагає співвідносити себе з навколишнім світом, представляти нові об’єкти та орієнтуватися у ньому.
- Навички роботи з інформацією. Цифрова грамотність та вміння програмувати також важливо як вміння читати. Це базові навички, потрібні кожному в новому складному світі.
- Самоорганізація та тайм-менеджмент. Віддалена робота стає нормою і ставить нову епоху – самоорганізації. Навички допоможуть керувати часом, проектами та життям.
- Емоційний інтелект. Через емоції ми реагуємо на те, що відбувається навколо. Навичка допомагає вирішувати практичні завдання, приймати рішення та будувати комунікацію з іншими людьми.
- Міжкультурна комунікація. Глобальні зміни змушують економіки, корпорації та спільноти об’єднуються для вирішення спільних проблем. Навички міжкультурної комунікації допомагають будувати стосунки з людьми з інших сфер та країн.
- Вміння вчитися, розучуватися та переучуватися. Самонавчання допомагає самостійно освоювати навички в світі, що швидко змінюється, і адаптуватися до змін.
- Критичне мислення. Навичка допомагає перевіряти інформацію, шукати взаємозв’язок між фактами, раціонально мислити, приймати вірні рішення та сформулювати сильні аргументи.
Отже, в ході дискусії обговорили: чому м’яким навичкам приділяється так багато уваги; які навички дійсно потрібні та навіщо; які soft skills шкодять і чи є взагалі такі; як розвивати потрібні навички.