Десять порад першокурсникові!

Отже, школа і іспити позаду. Тепер ти гордо іменуєшся студентом. Це не так просто, як здається. Особливо в перший рік навчання. Тому що у вузі все буде по-іншому. І вчорашньому школяру не завжди легко вписатися в нове, студентське життя. Ось вам корисні ради.

Порада 1

Не розгубись. У перші дні і навіть тижні навчання ти напевно відчуватимеш розгубленість, а то і пригніченість – все навколо незнайоме, народу тьма, нікому до тебе немає діла. Це неприємний, але абсолютно нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нової обстановки, який дуже скоро пройде. Але поки ти погано орієнтуєшся в хитросплетіннях коридорів і нумерації аудиторій, візьми собі за правило виходити з дому (чи гуртожитку) хвилин на 10-15 раніше, ніж того вимагає час на дорогу в університет. По-перше, не запізнишся на першу лекцію, а по-друге, надмірно не нервуватимеш.

Порада 2

Потрібних людей потрібно знати в обличчя. Тому в перші ж дні розвідай, де знаходиться деканат твого факультету, заглянь туди і познайомся з куратором твого курсу. Це допоможе потім оперативно вирішувати різні питання.

Порада 3

Розклад – це твоя Біблія. На відміну від шкільного, інститутський розклад може змінюватися, тому не лінуйся заглядати в нього.

Порада 4

Не відкладай відвідини до бібліотеки. Теоретично підручників повинно вистачати на всіх студентів, але це тільки теоретично. На ділі ж діє принцип “хто не встиг, той запізнився”, і програвшим в цій гонці дістаються найстаріші і пошарпані видання, а то і зовсім нічого. Заздалегідь дізнайся, що потрібно мати при собі, щоб тебе записали в бібліотеку.

Порада 5

З блокнотом в руках обійди інститутські підрозділи, які можуть знадобитися: лінгафонний кабінет, комп’ютерні класи, лабораторії. Запиши дні і години їх роботи, з’ясуй, що потрібне для користування ними. Поцікався, до котрої години відкрита їдальня. З,ясуй роботу гуртків, секцій, творчих колективів, де зможеш гарно провести вільний від навчання час і проявити свої таланти. Поспішай завести знайомство з одногрупниками. Як правило, ці люди стають друзями на все життя. Все в той же корисний блокнот запиши номери їх телефонів і адреси електронної пошти, особливо телефон старости та куратора групи. Не соромся дзвонити однокурсникам, щоб уточнити розклад, термін здачі контрольних і рефератів і так далі.

Порада 6

Запасися достатньою кількістю зошитів. Той, хто, не бажаючи “тягати зайвий тягар”, пише всі конспекти в один зошит, здійснює велику помилку: готуватися до екзаменів з таких записів буде неймовірно важко. На зворотному боці обкладинки запиши прізвище, ім’я і по батькові викладача, що читає предмет. На відповідній кафедрі дізнайся дні і години, коли він буває в університеті, і внеси туди ж: коли прийде час здавати реферати і курсові, ця інформація виявиться дуже цінною.

Порада 7

Поклопочися про те, щоб в сумці завжди лежали “про запас” 1-2 ручки – паста в них має підлий звичай закінчуватися в самий невідповідний момент. На лекціях дуже корисно мати при собі ручку червоного або зеленого кольору або кольоровий маркер – з їх допомогою можна по ходу справи підкреслювати найбільш важливі формули і визначення, ставити пам’ятні знаки на полях, виділяти нові терміни і так далі. Для занять іноземною мовою заведи не одну, а декілька зошитів: у найтовшій записуй граматичні правила і міцну теоретичну премудрість, в тих, що тонші, роби вправи. Про всяк випадок тримай в сумці хоча б один чистий зошит – на що-небудь, та знадобиться.

Порада 8

Щонайшвидше навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне – розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Всі символи разом з розшифровкою запиши на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економ на папері. Залишай в зошиті поля для додаткових заміток. Пам’ятай, що лекція не диктування, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуй лекцію у вигляді тез.

Не турбуйся, якщо у тебе не відразу виходитиме. Ведення конспекту – особлива наука, що вимагає тренування. Якщо відчуваєш, що безнадійно відстаєш, залиш в зошиті вільне місце – можливо, інші виявляться проворнішими, і після лекції ти у них спишеш, заповнивши ці пропуски.

Порада 9

Налаштуйся на те, що підготовка до сесії починається. з першого заняття. Перед черговою лекцією не лінуйся хоч би нашвидку проглянути конспект попередньої. Заразом з’ясуй, чи багато залишилося абсолютно темних місць. Якщо прояснити їх не вдається навіть за допомогою підручника, не соромся звернутися до викладача – краще, якщо ти запитаєш його зараз, чим він потім – на іспиті. Читати літературу потрібно теж починати відразу. На семінарах не відсиджуйся в куточку, а поводься активно – виступай з доповненнями, уточненнями, став питання. Якщо при цьому не пропускатимеш лекції і вчасно здавати реферати, то маєш реальний шанс потрапити в привілейовану касту “автоматників”.

Порада 10

Веселися! Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне! Тому, якщо в твоєму університеті проводяться різноманітні творчі заходи, вечори гумору, бали і дискотеки, не лінуйся їх відвідувати. Запишись в один із творчих колективів університету – і про твої здібності дізнаються усі. Потім буде що згадати.

Щодня слідкуй за новинами на сайті УДПУ – www.udpu.org.ua – будь у курсі всіх подій!

Друк